Type:

E-book, Graphic Organizer/Worksheet

Description:

This lab allows students to practice their skills with the multiplication and division of decimals in a real world situation. Using a menu from a pizza house, students will determine the cost per unit area of the pizzas to determine the best buy. In addition they will decide whether it is better to buy the combo pizza or add toppings to a cheese pizza, and if it is a better deal to buy two medium pizzas or one extra large.

Subjects:

  • Mathematics > General
  • Mathematics > Algebra

Education Levels:

  • Higher Education
  • Graduate
  • Undergraduate-Upper Division
  • Undergraduate-Lower Division

Keywords:

Language:

English

Access Privileges:

Members

License Deed:

Creative Commons Attribution 3.0

Collections:

None
This resource has not yet been aligned.
Curriki Rating
'NR' - This resource has not been rated
NR
'NR' - This resource has not been rated

This resource has not yet been reviewed.

Not Rated Yet.

Non-profit Tax ID # 203478467