Type:

Interactive, Graphic Organizer/Worksheet, Other

Description:

This lab allows students to practice their skills with the multiplication and division of decimals in a real world situation. Using a menu from a pizza house, students will determine the cost per unit area of the pizzas to determine the best buy. In addition they will decide whether it is better to buy the combo pizza or add toppings to a cheese pizza, and if it is a better deal to buy two medium pizzas or one extra large.

Subjects:

  • Mathematics > General

Education Levels:

  • Higher Education
  • Graduate
  • Undergraduate-Upper Division
  • Undergraduate-Lower Division

Keywords:

Language:

English

Access Privileges:

Members

License Deed:

Creative Commons Attribution 3.0

Collections:

None
Update Standards?

MAA.1.1.8.2: Mathematics Taxonomy

pi

MAA.1.2.3.3: Mathematics Taxonomy

Multiplication

MAA.1.2.3.4: Mathematics Taxonomy

Division

MAA.1.4.3.2: Mathematics Taxonomy

Area of Circles
Curriki Rating
'NR' - This resource has not been rated
NR
'NR' - This resource has not been rated

This resource has not yet been reviewed.

member-name
Terrie Teegarden
November 2, 2010

Terrie's tips on classroom use of this activity:

• Although the formula of a circle is given, the instructor might want to explain its use if the students have not seen it before.
• Since this is a pre- algebra activity, it is recommended that the students use 3.14 as an approximation for pi and do all the calculations by hand.
• Follow Up/Discussion Questions: Students can repeat the activity using the menu from their favorite pizza place.

Non-profit Tax ID # 203478467