Type:

Interactive, Graphic Organizer/Worksheet, Other

Description:

This lab allows students to practice their skills with the multiplication and division of decimals in a real world situation. Using a menu from a pizza house, students will determine the cost per unit area of the pizzas to determine the best buy. In addition they will decide whether it is better to buy the combo pizza or add toppings to a cheese pizza, and if it is a better deal to buy two medium pizzas or one extra large.

See the 1st entry under Comments for Terrie Teegarden's recommendation re this activity.

Subjects:

  • Mathematics > General

Education Levels:

  • Higher Education
  • Graduate
  • Undergraduate-Upper Division
  • Undergraduate-Lower Division

Keywords:

Language:

English

Access Privileges:

Members

License Deed:

Creative Commons Attribution 3.0

Collections:

None
This resource has not yet been aligned.
Curriki Rating
'NR' - This resource has not been rated
NR
'NR' - This resource has not been rated

This resource has not yet been reviewed.

member-name
Terrie Teegarden
November 2, 2010

Recommended by:

Terrie Teegarden
San Diego Mesa College
tteegard@sdccd.edu

Topic: Arithmetic operations with decimals

Context: Group Work, Homework, Take-Home Quiz, In-Class Activity

Suggested Prerequisites:
Multiplication and division of decimals, Rounding of decimals,
Area of a circle and the meaning of Pi

Time required: 30 minutes

Materials: Menus from local pizza places are optional


TEACHING_NOTES:

• Although the formula of a circle is given, the instructor might want to explain its use if the students have not seen it before.
• Since this is a pre- algebra activity, it is recommended that the students use 3.14 as an approximation for pi and do all the calculations by hand.

Follow Up/Discussion Questions:
• Students can repeat the activity using the menu from their favorite pizza place.

Non-profit Tax ID # 203478467